Poszukiwanie zaginionego meteorytu

Cena za jeden gram meteorytu wzrosła z tysiąca do czterech tysięcy złotych. Ludzie poszukują ten cenny materiał ze względu na chęć wzbogacenia się. Inni są w stanie zapłacić za ten kawałek kosmicznej skały każde pieniądze. Podobno posiadanie już niewielkiej ilości materii z innej planety, daje szczęście i nieograniczoną wiedzę na temat wszechświata. Według naukowców obserwujących niebo ponad stukilogramowy meteoryt spadł na terenie Górnego Śląska. Jego koszt szacowany jest na czterysta milionów złotych.

Poszukiwanie zaginionego meteorytu odnosi się do natury ludzkiej egzystencji. Każdy człowiek czegoś w życiu poszukuje. Jedni szukają pieniędzy, żeby się wzbogacić. Inni są bogaci i szukają materii, którą za pieniądze mogą mieć. Projekt powstał w najbardziej charakterystycznych miejscach Górnego Śląska, na Hałdach. Góry usypane ludzką ręką, wyrastające wysoko ponad dachy okolicznych mieszkańców. Niektóre hałdy osiągają wysokość ponad 100 metrów. Panuje na nich surowy klimat, a temperatura hałd może sięgać nawet 1000 stopni. Przestrzeń tego ciężko dostępnego i nieprzyjaznego miejsca zainspirowała mnie do stworzenia tej serii. Historii, w której istotą jest poszukiwanie, bez względu na życiowe trudy i wynikające z nich niebezpieczeństwo.

10.2023 – 03.2024

Poszukiwanie zaginionego meteorytu to obszerny materiał, który zgromadziłem przez pół roku wykonywania cyklu. Oprócz fotografii czarno – białej prezentuje również fotografie w kolorze. Kolory są naturalne tzn. takie jakie wówczas zastałem na hałdzie.

10.2023 – 03.2024

Osadniki mułowe

W Polsce znajduję się blisko 150 hałd. Na każdej z nich znajduje się węgiel, który można odzyskać. W tym celu przy hałdach powstają zakłady odzyskiwania węgla, gdzie odpad górniczy poddawany jest procesom przeróbczym. Podczas tego procesu następuje odkamienianie węgla, czyli oddzielenie kamienia z węgla surowego. Uzyskane produkty poddawane są następnie procesom odwadniania. Powstała w tym procesie zawiesina wodno – mułowa trafia długimi rurami do ziemnych osadników mułowych, głębokich kraterów wykopanych w ziemi. Zmagazynowane w ten sposób ziarna opadają pod wpływem siły grawitacji, a zgromadzona w górnej części woda jest odprowadzana do obiegu produkcyjnego. W ten sposób powstaje muł węglowy, który wykorzystywany jest do celów energetycznych. Muł węglowy jest jednym z najgorszych i najtańszych produktów energetycznych. Jego spalanie przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza oraz powstawania smogu. Zawiera wysoce szkodliwy pył zawieszony PM 10 i PM 2,5, rakotwórczy benzopiren oraz dwutlenek siarki.

08.2022 – 08.2023

Stacja kolejowa

Góra

Ciężarówka - budowa góry

Dym

We mgle

Bruzdy

Komin

Blue monday